Przejdź do treści

Wszystkie aktualności

Odwołanie od decyzji ZUS

W przypadku niekorzystnej decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ubezpieczonemuprzysługuje prawo do złożenia odwołania. Sądem właściwym do rozpoznania tego środkaodwoławczego jest sąd okręgowy – wydział pracy i ubezpieczeń społecznych. Termin dozłożenia odwołania…

Prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu jest to zastrzeżenie pierwszeństwa do zakupu określonej rzeczy, na wypadek, gdyby druga strona sprzedała tę rzecz innej osobie. Oczywiście sprzedający może sprzedać oznaczoną rzecz innej osobie, ale tylko pod warunkiem,…

Testament

Jedne z najczęstszych spraw jakie dotyczą porad udzielanych podczas dyżurów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej dotyczą kwestii dziedziczenia. Zauważalna jest jednak zmiana uwidaczniająca się w pytaniach dotyczących przejęcia inicjatywy wobec masy spadkowej….

ALIMENTY

Często podczas dyżurów NPP pojawiają się tematy związane z utrzymaniem dzieci, alimentamioraz ich egzekucją. Zdarzają się również pytania od osób, które znalazły już informacje na tematsposobu złożenia pozwu o alimenty,…

Powództwo opozycyjne dłużnika

Powództwa przeciwegzekucyjne stanowią merytoryczny środek obrony przeciwko niezgodnej z prawem, zarówno co do samej zasadności, jak i dopuszczalności, egzekucji. Ich podstawą jest zasadność i wymagalność obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym. Ustawa…

Uznanie za zmarłego

Uznanie za zmarłego jest pewnego rodzaju fikcją prawną i polega na uznaniu za zmarłą osoby zaginionej po upływie określonego czasu. Podstawowymi przesłankami aby można uznać osobę za zmarłą jest jej…

Rozwód, a separacja

Dosyć często małżonkowie decydując się na rozstanie zastanawiają się co wybrać, o co wnosić przed Sądem: separacja czy rozwód? Z punktu widzenia przepisów prawa zasadnicza różnica pomiędzy rozwodem, a separacją…

Prawo pierwokupu

Prawo pierwokupu jest to zastrzeżenie pierwszeństwa do zakupu określonej rzeczy, na wypadek, gdyby druga strona sprzedała tę rzecz innej osobie. Oczywiście sprzedający może sprzedać oznaczoną rzecz innej osobie, ale tylko pod warunkiem,…

TESTAMENT

Jeżeli testament został sporządzony z zachowaniem wszystkich wymogów przewidzianych przez prawo spadkowe (np. nie naruszono przepisów dotyczących jego formy i zawiera rozporządzenie tylko jednego spadkodawcy), to jest ważny, mimo że…

Przejazd przez działkę

Jednym z pytań często padających w Punkcie Poradnictwa Obywatelskiego jest  „czy jako właściciel mogę zamknąć sąsiadowi przejazd przez moją działkę jeśli nie to jakie mam uprawnienia”. Niestety rozwiązania proponowane przez…